Return to Wasumi Homepage

2007 District 18 Masterpoint Achievements

For a complete listing go to the ACBL web page:

ACBL-Wide Masterpoint Races  -  District Masterpoint Races  -  Unit Masterpoint Races

Mini-McKenney Awards


0 to 5
1. Anita Grosse, Saskatoon SK 64
2. Janet Early, Saskatoon SK 61
3. Gladys Savage, San Marcos CA 47
4. Anne McElroy, Saskatoon SK 44
5. Kelly Flock, Calgary AB 44
20 to 50
1. Jason Larrivee, Regina SK 145
2. Gail Charles, Regina SK 107
3. Brady Hixson, Lake Oswego OR 101
4. Donald Doan, Kalispell MT 94
5. Mary Porter, Calgary AB 88
50 to 100
1. Garry Ramsden-Wood, Calgary AB 174
2. Coleen Cronin, Holladay UT 147
3. Sharon Stevenson, Saskatoon SK 105
4. Patrick Murphy, Calgary AB 101
5. Lloyd Sullivan, Edmonton AB 97
100 to 200
1. Christina Siemer, Lewistown MT 191
2. Shirley Tschannen, Gooding ID 190
3. Janet Sharpe, Calgary AB 154
4. Karen Chapple, Calgary AB 139
5. Catherine Walsh, Saskatoon SK 129
200 to 300
1. Diane Campbell, Calgary AB 210
2. Edna Pierson, Jerome ID 182
3. Ken Scott, Calgary AB 139
4. Celeste Sinton, Helena MT 138
5. Scott Rosom, Regina SK 134
300 to 500
1. Carol Lee Bellam, Calgary AB 303
2. Maged Wafa, Calgary AB 225
3. Susan Julius, Calgary AB 209
4. Sherry Tracy, Longboat Key FL 152
5. Peter Tracy, Longboat Key FL 147
500 to 1000
1. Linda Harrison, Calgary AB 392
2. Robert Kroupa, Idaho Falls ID 380
3. William Cox, Edmonton AB 369
4. Doug Hawrelak, Edmonton AB 297
5. Dora Lee, Edmonton AB 250
1000 to 2500
1. Hannah Moon, Prince Albert SK 983
2. Curley Anderson, Saskatoon SK 495
3. Abdul Fakih, Calgary AB 337
4. Vandana Jhawar, Layton UT 325
5. Pradeep Jhawar, Layton UT 324
2500 to 5000
1. Bernie Lambert, Acme AB 597
2. Dennis Nelson, Saskatoon SK 575
3. Andy Anderson, Saskatoon SK 513
4. Thomas Gandolfo, Edmonton AB 501
5. Dan Mathieson, Regina SK 486
5000 to 7500
1. Gerry Marshall, L 692aras NAY
2. Judith Gartaganis, Calgary AB 506
3. Steven Lawrence, Calgary AB 347
4. Stan Cabay, Edmonton AB 333
5. Rodney Paxton, Cataldo ID 330
7500 to 10,000
1. Nicholas Gartaganis, Calgary AB 519
2. Richard Anderson, Regina SK 391
3. Barry Pritchard, Edmonton AB 222
Over 10,000
1. Barry Harper, Regina SK 1108
2. Brenda Keller, Boise ID 1048
3. William Whitesel, Sandpoint ID 81

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ace of Clubs Awards


0 to 5
1. Anita Grosse, Saskatoon SK 52
2. Janet Early, Saskatoon SK 38
3. Gladys Savage, San Marcos CA 37
4. Kelly Flock, Calgary AB 37
5. Bruce Bryson, Regina SK 31
5 to 20
1. Thomas Walsh, Saskatoon SK 74
2. John Cookson, Butte MT 44
3. Patty Cookson, Butte MT 38
4. Fraser Brooks, Regina SK 35
5. Dawn K G Lhenen, Calgary AB 31
20 to 50
1. Gail Charles, Regina SK 62
2. Jason Larrivee, Regina SK 56
3. Elizabeth Robertson, Saskatoon SK 47
4. Lu Gunther, Lethbridge AB 39
5. Donna Sommer, Edmonton AB 38
50 to 100
1. Garry Ramsden-Wood, Calgary AB 97
2. Sharon Stevenson, Saskatoon SK 74
3. Lynne Monar, Saskatoon SK 71
4. Pat Jackson, Saskatoon SK 61
5. Coleen Cronin, Holladay UT 57
100 to 200
1. Catherine Walsh, Saskatoon SK 85
2. Janet Sharpe, Calgary AB 82
3. Karen Chapple, Calgary AB 66
4. Porki Harris, Kalispell MT 61
5. Gisele Desjardins, Saskatoon SK 56
200 to 300
1. Diane Campbell, Calgary AB 95
2. Mike Aston, Spruce Grove AB 80
3. Wayne Hackler, Elizabethton TN 73
4. La Rue Hill-Bowman, Long Beach CA 67
5. Edna Pierson, Jerome ID 65
300 to 500
1. Maged Wafa, Calgary AB 147
2. Susan Julius, Calgary AB 132
3. Peter Tracy, Longboat Key FL 79
4. Sherry Tracy, Longboat Key FL 74
5. N. Purkin, Calgary AB 70
500 to 1000
1. M Sami Naydani, Calgary AB 134
2. William Cox, Edmonton AB 115
3. Edwin Anderson, Saskatoon SK 109
4. Wayne Hushagen, St Albert AB 93
5. Anne Primeau, Calgary AB 90
1000 to 2500
1. Abdul Fakih, Calgary AB 149
2. Linda Olbort, Saskatoon SK 144
3. Tina Gokturk, Calgary AB 132
4. Tove Hansen, Saskatoon SK 124
5. Barbara Klombies, Saskatoon SK 116
2500 to 5000
1. Mary Clarke, Saskatoon SK 137
2. Charlotte Miller, Boise ID 135
3. Art D'Entremont, Regina Beach SK 130
4. Bob Carter, Billings MT 118
5. George Williamson, Great Falls MT 109
5000 to 7500
1. Steven Lawrence, Calgary AB 76
2. John Landeryou, Lethbridge AB 72
3. Faith Pritchard, Edmonton AB 70
4. Carol Dibblee, Salt Lake City UT 68
5. Stephen Willard, Edmonton AB 65
7500 to 10,000
1. Richard Anderson, Regina SK 93
2. Barry Pritchard, Edmonton AB 75
3. Nicholas Gartaganis, Calgary AB 7
Over 10,000
1. William Whitesel, Sandpoint ID 10
2. Barry Harper, Regina SK 4
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Youth YTD Leaders


1. Thomas Walsh, Saskatoon SK 113
2. Mitch Towner, Salt Lake City UT 92
3. Stephen Dauphinais, Edmonton AB 74
4. Cynthia McKay, Calgary AB 5
5. Daniel Parsons, Red Deer AB


Juniors YTD Leaders


1. James Dulmage, Regina SK 142
2. Scott Rosom, Regina SK 134
3. Thomas Walsh, Saskatoon SK 113
4. Mitch Towner, Salt Lake City UT 92
5. Stephen Dauphinais, Edmonton AB 74


Seniors YTD Leaders


1. Brenda Keller, Boise ID 170
Barry Crane Top 500
1. Barry Harper, Regina SK 1108
2. Brenda Keller, Boise ID 1048
3. Hannah Moon, Prince Albert SK 983
4. Gerry Marshall, Las Varas NA637 15, Mexico 692
5. Bernie Lambert, Acme AB 597


Lifetime Top MP Holders


1. Brenda Keller, Boise ID 15,870
2. Barry Harper, Regina SK 13,720
3. William Whitesel, Sandpoint ID 10,779
4. Richard Anderson, Regina SK 9261
5. Nicholas Gartaganis, Calgary AB 8048


Bronze LM YTD Leaders


1. Linda Harrison, Calgary AB 392
2. Robert Kroupa, Idaho Falls ID 380
3. William Cox, Edmonton AB 369
4. Doug Hawrelak, Edmonton AB 297
5. Dora Lee, Edmonton AB 250


Silver LM YTD Leaders


1. Hannah Moon, Prince Albert SK 983
2. Curley Anderson, Saskatoon SK 495
3. Abdul Fakih, Calgary AB 337
4. Vandana Jhawar, Layton UT 325
5. Pradeep Jhawar, Layton UT 324


Gold LM YTD Leaders


1. Bernie Lambert, Acme AB 597
2. Dennis Nelson, Saskatoon SK 575
3. Andy Anderson, Saskatoon SK 513
4. Thomas Gandolfo, Edmonton AB 501
5. Dan Mathieson, Regina SK 486


Diamond LM YTD Leaders


1. Gerry Marshall, Las Varas NA637 15, Mexico 692
2. Judith Gartaganis, Calgary AB 506
3. Steven Lawrence, Calgary AB 347
4. Stan Cabay, Edmonton AB 333
5. Rodney Paxton, Cataldo ID 330


Emerald LM YTD Leaders


1. Nicholas Gartaganis, Calgary AB 519
2. Richard Anderson, Regina SK 391
3. Barry Pritchard, Edmonton AB 222


Platinum LM YTD Leaders


1. William Whitesel, Sandpoint ID 81
Grand LM YTD Leaders
1. Barry Harper, Regina SK 1108
2. Brenda Keller, Boise ID 1048


Sectional YTD Leaders


1. Steven Lawrence, Calgary AB 166
2. Judith Gartaganis, Calgary AB 158
3. Nicholas Gartaganis, Calgary AB 147
4. Tim Spencer, Great Falls MT 146
5. Dennis Nelson, Saskatoon SK 139

 

Return to Wasumi Homepage

This page is maintained by the WasumiGuy

WasumiGuy@wasumi.org
Last updated: February 11, 2008